Açılış Sayfam Yap
25 Eylül 2017,Pazartesi
ANA SAYFA KKTC TÜRKİYE DÜNYA GÜNEY KIBRIS ARŞİV TARİHÇE HİZMETLER İLETİŞİM FAYDALI LİNKLER GÜNDEM
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “RUM YÖNETİMİ KKTC’DEKİ RUM VE MARONİTLERE TÜKETİM MALI GÖNDERMEKTE ISRAR EDERSE 1 EKİM’DEN İTİBAREN GÜMRÜK İŞLEMİ YAPILMAYA BAŞLANACAK” “VERGİ VE HARÇLARIN TAHSİLİNDEN SONRA MALLARIN ÜLKEYE GİRİŞİNE İZİN VERİLECEKTİR.İNSANİ NEDENLERLE TIBBİ YARDIM BU KAPSAM DIŞINDA TUTULMAYA DEVAM EDECEKTİR” TELSİM'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "KAYIT FLASH" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ KUZEY KIBRIS TURKCELL'İN TAK KISA MESAJ HABER SERVİSİNE ÜYELİK İÇİN "ABONE TAK" YAZIP (8081)E GÖNDERMEK YETERLİ

20’NCİ TÜRKSOY OPERA GÜNLERİ KKTC KONSERİYLE TAMAMLANDI

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve TC Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün iş birliğinde düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri’nin 20’ncisi, dün KKTC konseri ile tamamlandı.
   14 Eylül 2017, Perşembe 11:07 Metni Kopyala        Yazdır

HAKAN ÇAKMAK’A İTHAF EDİLEN SON GECEDE EŞİNE PLAKET VERİLDİ

Girne, 14 Eylül 17 (T.A.K): Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve TC Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün iş birliğinde düzenlenen TÜRKSOY Opera Günleri’nin 20’ncisi, dün KKTC konseri ile tamamlandı.

Bu yıl 11 Eylül’de İstanbul konseri ile başlayıp Girne Bellapais Manastırı’nda sona eren 20’nci Türksoy Opera Günleri Konseri’nin KKTC ayağı, haziran ayında hayatını kaybeden Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Sanat Programı Yapımcısı Hakan Çakmak’a ithafen gerçekleşti.

Gecede, KKTC’den Opera Sanatçısı Laden İnce ile Türksoy üyesi ülkeler; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye’den gelen opera sanatçıları sahne aldı.

Kıbrıslı sanatçı Laden İnce, Azerbaycan’dan Çınara Şirinova, Türkiye’den Dilruba Akgün, Kazakistan’dan Jupar Gabdullina, Kazakistan’dan İlyas Artagaliev, Kırgızistan’dan Elnura Samarbekova çeşitli eserleri seslendirdi.

Gecede, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp ve TÜRKSOY Başkanı Düsen Kaseinov’u temsilen Güler Fedai, Hakan Çakmak’ın eşi İlknur Çakmak’a plaket ve anı objesi sundu.

Konseri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, TÜRKSOY’u temsilcisi Güler Fedai yanında kalabalık sayıda bir izleyici kitlesi izledi.

FEDAİ: “HAKAN ÇAKMAK’A İTHAF EDİYOR OLMAKTAN MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

TÜRKSOY temsilcisi Güler Fedai konser öncesinde yaptığı konuşmada, Türk dilini konuşan ülkeler arasında kültür ve sanat alanında değerli projelere imza atan uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY’un, Türk Dünyası opera sanatını sanatseverlerle buluşturmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Fedai, TÜRKSOY’un teşkilata üye ülkelerin sanatçılarını her yıl KKTC’de bir araya getirerek Türk Dünyası’nın kendine özgü ses ve renklerini, müziğin evrenselliğini tanıtıp, opera sanatını sanatseverlerin beğenisine sunduğunu kaydetti.

20’nci TÜRKSOY Opera Günleri’ni bu yıl Bayrak Radyo Televizyon Kurumu kültür sanat programları yapımcı ve sunucusu merhum Hakan Çakmak’a ithaf ediyor olmaktan memnuniyet duyduklarını dile getiren Fedai, bu vesileyle KKTC kültür ve sanat etkinliklerini kayıt altına alıp, arşivleyip kamuoyuna ulaştırılmasına katkılar sağlayan Çakmak’ın hatırası önünde saygıyla eğildiklerini belirtti.

BEROVA: “ÖNEMLİ BİR SANAT ETKİNLİĞİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova ise TÜRKSOY Opera Günleri etkinliği ile çok önemli bir sanat etkinliğine ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Türk dilini konuşan ülkeler arasında KKTC olarak yer almaktan gurur duyduklarını belirten Berova, bu güzel sanat olayını Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, TÜRKSOY ve TC Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

20. TÜRKSOY Opera Günleri’nin bu yıl Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Sanat Programı Yapımcısı Hakan Çakmak’a ithafen gerçekleştiğini belirten Berova, Çakmak’ı genç yaşta yitirmenin üzüntüsü yaşadıklarını dile getirdi.

(UG/GÜL) FOTOĞRAFLI

Haber ve fotoğraf: Uğur İrtem

   167 defa okundu Metni Kopyala        Yazdır
Diğer KKTC Haberleri
KTÖS: “HÜKÜMET, SAATLER KONUSUNDA HANGİ YÜZLE AYNI YANLIŞIN TEKRARINI İSTİYOR?”
DİKKAT!!! DÜZELTME...
“SOL ATELİER / EXHİBİTİON HALL”, JAPON SANATÇI KUSAKABE’İN SERGİSİ İLE AÇILIYOR
TÜRK-BİR İSPANYA’DA SOSYAL BİLİMLER KONGRESİNE KATILDI
BAĞIMSIZLIK YOLU “1. OLAĞANÜSTÜ OMORFO BÖLGE KURULTAYI” YAPILDI
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: “RUM YÖNETİMİ’NİN KUZEYDE YAŞAYAN RUM VE MARONİTLERE TÜKETİM MALZEMESİ GÖNDERMESİ UYGULAMASI SONLANDIRILIYOR”
TDP GEMİKONAĞI ÖRGÜT BİNASI AÇILDI
30 KİŞİLİK KTSO HEYETİ 2 EKİM’DE ANKARA’YA GİDECEK
POLİSİYE OLAYLAR....
KOSOVALI YETKİLİLER YDP’Yİ ZİYARET ETTİ
© 2009 TAK
Tüm hakları saklıdır.
İzinsiz ve kaynak belirtilmeden yayınlanamaz.
Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
TAK harici linklerin sorumluluğunu almaz.
Last Digital
Haber Otomasyonu
Technology by:
                     
Dýþarýya white_link Last Digital